اثرات استعمال دخانیات

استعمال دخانیات سالانه سبب مرگ بیش از 8 میلیون نفر در جهان شده و عامل بسیاری از عفونت های تنفسی است. همچنین به صورت کامل اثبات شده است که شدت بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. در عین حال استعمال دخانیات از بسیاری جهات عملکرد طبیعی ریه را مختل نموده و عاملی خطرناک در ابتلا به عفونت های ناشی از ویروس کرونا است که مرتبط با توانایی انتقال اکسیژن از خون به بافت و افزایش سطح مونوکسید کربن در خون، تخریب و مرگ و میر مژک ها در مجاری هوایی و ریه ها و سایر علل مانند تماس انگشتان دست (و احتمالا سیگارهای آلوده) با لب ها و احتمال انتقال ویروس از دست به دهان، تماس مکرر دست با صورت و دهان، افزایش تولید بزاق با مصرف دخانیات و به دنبال آن تمایل افراد به بیرون ریختن آب دهان است.

استعمال دخانیات و خطر کووید 19

مواد شیمیایی موجود در سیگار هنگام استنشاق، دو اثر جدی روی مژک ها دارند. اول اینکه حرکت مژک ها را کاهش می دهند. به این معنا که انتقال مخاط از ریه ها دشوارتر می شود. با گذشت زمان، استنشاق طولانی مدت دود سبب از بین رفتن این مژک ها گشته و خطر عفونت را به شدت افزایش می دهد. از طرفی در افرادی که به طور منظم و طولانی مدت سیگار می کشند، احتمال وجود بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا، بیماری های ایسکمیک قلب و بیماری های مزمن ریه بیشتر است، که تمامی آنها خود عوامل خطر ابتلا به کووید-19 هستند.

چنانچه علاقمند به بازدید از صفحات تخت معاینه و تخت بیمارستانی هستید، بر روی لینک های مشخص شده کلیک نمایید.

استعمال دخانیات و آنزیم آنژیوتاستین

افراد سیگاری سطح بالاتری از آنزیم تبدیل کننده آنژیوتاستین را دارند. این مولکول در سطح سلول های ریوی قرار دارد و نقطه اتصال ویروس کرونا است. ویروس کرونا با اتصال به این آنزیم قادر به ورود به سلول و آلوده نمودن آن است. نمونه بافت ریه افرادی که سیگار می کشند بالاترین میزان آنژیوتانسین(ACE2) را دارد. البته ترک سیگار روند روند افزایش تعداد این گیرنده را کاملا برعکس می کند. در افرادی که تقریبا یک سال است سیگار را ترک کرده اند، در مقایسه با سیگاری های فعلی، تعداد گیرنده ACE2 چهل درصد کمتر است.

خطرات استعمال دخانیات

استعمال دخانیات سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب ضعف سیستم ایمنی می شود. افراد در اماکن سربسته مانند قهوه خانه ها، به دلیل استفاده از وسایل مشترک و هوای آلوده در فضای بسته ی این اماکن، ویروس کرونا را به آسانی منتقل می کنند و نشانه های بیماری نیز در این افراد با شدت بیشتری بروز می کند.

 

احتمالا ابتلا به کووید-19 و همچنین میزان فوت به دنبال ابتلا در میان افرادی که سیگار می کشند در مقایسه با افرادی که سیگار استعمال نمی کنند، 14 برابر بیشتر است. زنان باردار نیز جزو گروه های پرخطر هستند. پس توجه به زنان باردار به ویژه زنان باردار سیگاری در این ایام بسیار مهم است. توجه به زنان باردار سیگاری هم برای سلامتی خودشان پر اهمیت است و همچنین به دلیل اینکه نمی دانیم این ویروس چه تاثیراتی بر روی جنین در حال رشد خواهد داشت.

چنانچه قصد بازدید از صفحات تخت ژنیکولوژی و صندلی زیبایی برقی سه موتوره را دارید بر روی لینک های مشخص شده کلیک نمایید.

زنان باردار

از آنجا که استعمال دخانیات سبب افزایش آسیب پذیری می شود، لازم است که از زنان سیگاری باردار و زنان سیگاری که تمایل به بارداری دارندف برای ترک سیگار حمایت شود. البته زنان بارداری که در دوران بارداری سیگار کشیدن را ترک می کنند ممکن است بیشتر در معرض خطر عود قرار گیرند. زیرا ممکن است پس از زایمان، استرس و انزوای بیشتری را تجربه کنند. بنابراین حمایت های روانی اجتماعی از این گروه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در صورت حضور فرد سیگاری در خانه، کودکان و افراد غیر سیگاری در معرض خطر دود دست دوم می باشند. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم خطر قابل توجهی برای سلامتی و حتی ابتلا به کووید-19 است.

احتمال انتقال کرونا از طریق استنشاق دود دخانیات، مطرح شده است. هنگام مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان، تعداد زیادی ذرات معلق در هوا تولید می شود که ممکن است در صورت مبتلا بودن فرد مصرف کننده به کرونا، این ویروس در هوا منتشر و به اطرافیان منتقل شود.

استعمال دخانیات

قطرات ریزی که از تنفس افراد در هوا شناور می شوند، می توانند آلودگی با ویروس کووید-19 را گسترش دهند. گفته می شود که ویروس کرونا از طریق این قطرات ریز در هوا حدود سه(چند) ساعت حالت عفونی خود را حفظ می کند.

جهت بازدید از صفحات ترالی پانسمان دو طبقه و ترالی اورژانس بر روی لینک های مشخص شده کلیک نمایید.

نتیجه گیری

همه گیری کووید-19 تجربه ای جدید و اضطراب آور است و ممکن است ایجاد تغییرات رفتاری بزرگ در طی این مدت قابل دستیابی به نظر نرسد. یک گزینه پیشنهادی برای افرادی که نمی توانند سیگار را ترک کنند، کاهش تعداد نخ سیگار پیش از ترک کردن است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که قبل از ترک سیگار، تعداد سیگار خود را کاهش می دهند، ممکن است دقیقا به اندازه کسانی که به صورت یکباره سیگار را ترک می کنند موفق باشند.

 

سازمان جهانی بهداشت از مردم می خواهد که از مصرف دخانیات پرهیز نموده تا خطرات مرتبط با همه گیری ویروس کرونا را نیز در افرادی که سیگار می کشند و همچنین در گروهی که در معرض دود مستقیم سیگار قرار می گیرند به حداقل برساند. هنگام شیوع سندرم تنفسی خاورمیانه معروف به مرس در سال 2012 نیز افراد سیگاری بیش از افراد غیر سیگاری جان خود را از دست دادند. بنابراین افرادی که سیگار می کشند باید ترکیبی از داروهای ترک سیگار و حمایت های رفتاری بهره ببرند، تا بیشترین شانس موفقیت را داشته باشند و شانس ابتلا به کووید-19 نیز در این افراد کاهش یابد.

چنانچه تمایل به بازدید از صفحات ترالی پزشکی و صندلی همراه بیمار را دارید بر روی لینک های مشخص شده کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
تماس با کارشناس