در این مقاله با سی تی اسکن PC و فواید آن آشنا خواهیم شد. فن آوری سی تی اسکن علی رغم کامیابی های برجسته، همچنان دست خوش محدودیت های بزرگی است. نخست اینکه استفاده از پرتوهای یونیزه نگران کننده است. اگرچه می توان دوز پرتو را کم کرد. اما کاهش دوز سبب ایجاد نویز و به هم ریختگی در تصاویر می شود. دوم: توانایی سی تی اسکن در افتراق بافت های سالم و پاتولوژیک (به خاطر کنتراست ذاتی اندک بین بافت های نرم) محدود است.

روش سی تی اسکن PC

در تصویر برداری کلینیکی با تجویز ماده ی کنتراست بر این تنگنا غلبه می شود هر چند سومین محدودیت را به همراه می آورد. استفاده از ماده ی کنتراست ید دار می تواند سبب آسیب کلیوی و واکنش های آلرژیک شود. در آخر، مقادیر تضعیف پرتوی ایکس در تصاویر سی تی در واحد هانسفیلد بیان می شود که تحت تاثیر عواملی مانند ولتاژ تیوب و آناتومی اطراف است. بنابراین مقادیر وکسل در تصاویر سی تی ممکن است دانسیته ی بافت یا غلظت ماده ی کنتراست را به طور واقعی نشان ندهد و مبهم باشد.

 

  سی تی اسکن PC

سی تی اسکن PC چند محدودیت تکنولوژی فعلی سی تی اسکن را برطرف می نماید. اگرچه فناوری بکار گرفته شده در دتکتورهای آن جدید نیست ولی در حوزه ی سی تی پدیده ای نوین می باشد. در مطالعات اولیه روی فانتوم ها و بیماران، چندین فایده مشاهده شده است. از آن جمله می توان به بهبود کیفیت تصویر، افزایش SNR (نسبت سیگنال به نویز) و کاهش دوز پرتو اشاره کرد.

فواید و مزیت های سی تی اسکن PC

سی تی اسکنرها با ثبت انرژی کلی پرتوهای ایکس عبوری از بدن، اطلاعات آناتومی داخلی بدن بیمار را جمع آوری می کنند. این اندازه گیری شامل ترکیبی از سیگنال های مفید و نویز الکترونیکی ناخواسته است. در دتکتورهای سی تی اسکنرهای قدیمی اطلاعات مهم که توسط فوتون های کم انرژی حمل می شوند، بسیار سخت اندازه گیری شده و مقادیر بالاتر دوز پرتو را لازم دارد. برعکس در سی تی اسکن PC از دتکتورهای تجزیه کننده انرژی (energy resolving) برای ثبت انفرادی فوتون های ورودی استفاده می شود که به مقادیر زیادی مسئله ی نویز الکترونیکی حذف می گردد.

 

فواید ذاتی سی تی اسکن PC:

1- حذف نویز الکترونیکی در سی تی اسکن PC

که امکان استفاده از پروتکل های با دوز خیلی پایین و به دست آوردن تصاویر با آرتیفکت های خطی کمتر و اعداد سی تی خیلی دقیق را میسر می سازد.

فواید انجام روش سی تی اسکن PC

2- افزایش SNR ید

در حالی که در سی تی استاندارد از افزایش دوز پرتو برای بهتر دیده شدن ساختمان های ید دار شده و با کنتراست پایین استفاده می شود، سی تی اسکن PC به فوتون های تمام انرژی ها پاسخی یکسان می دهد. این وضعیت در نهایت سبب افزایش رزولوشن کنتراست ید و کاهش حدود 30 تا 40 درصد دوز پرتو می شود. محققان دریافته اند که اسکنر PC در مقایسه با سی تی اسکنرهای قدیمی، از خون ید دار شده سیگنال های قوی تری تولید می کند. افزایش SNR ید در بسیاری از چالش ها مانند تصویر برداری از ایمپلنت های فلزی یا بیماران چاق یا زمانی که غلظت ید در خون پایین است کمک کننده می باشد.

3- بهبود رزولوشن فضایی

یکی از فواید چشمگیر سی تی اسکنرهای PC توانایی تولید تصاویر با رزولوشن فضایی 0.15 میلی متر بدون تاثیر بر کارایی دوز پرتو می باشد. این رزولوشن بهبود یافته در ترسیم ساختارهای استخوانی کمتر از یک میلی متر در گوش داخلی که برای نصب ایمپلنت های کوکله آر موضوعی جدی است و همچنین تصویربرداری از راه های هوایی و عروق ریز بسیار ارزشمند است.

سی تی اسکن PC و فواید آن

4- مشابه سی تی اسکنرهای با دو انرژی(dual-energy ct scan) سی تی اسکن PC

این مورد نیز می تواند طیفی از سیگنال ها را ولی با تنها یک ولتاژ دریافت نماید. این امر سبب افزایش رزولوشن در تصویربرداری از استنت ها، حذف کلسیفیکاسیون ها از تصویر بدون به جا گذاشتن آرتیفکت و ارزیابی نقرس وادم مغز استخوان در بیماران با آسیب حاد زانو می شود.

5- تمایز میان مواد کنتراست با انرژی های متفاوت لبه ی K

به دلیل توانایی افتراق مواد کنتراست متفاوت در یک اسکن، سی تی اسکنرهای PC راه را برای استفاده های جدید مواد کنتراست(گادولینیوم، بیسموت یا ذرات طلا) هموار ساخته است. به طور مثال می توان برای بررسی اینهنسمنت دیواره ی روده از ید و برای بررسی لومن روده از بیسموت به طور همزمان و در یک اسکن استفاده نمود. اگرچه این تکنولوژی جدید هنوز به کارآزمایی های کلینیکی و مهندسی بیشتری نیاز دارد تا به بازار سی تی اسکن بیاید، اما آینده ای روشن را حوزه ی تصویربرداری پزشکی نوید می دهد.

روش سی تی اسکن PC و مزیت های آن

چنانچه علاقمند به بازدید از صفحات تخت بیمارستانی، تخت معاینه، ترالی پانسمان، تخت ژنیکولوژی، ترالی اورژانس و  تابوره پزشکی می باشید می توانید از لینک های مشخص شده وارد این صفحات شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
تماس با کارشناس