عواملی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد هم برای پزشکان و هم برای افرادی که وارد سیکل IVF می شوند بسیار مهم خواهند بود. در زیر به دو مورد از مهمترین عامل ها اشاره خواهیم نمود:

لقاح IVF

لقاح IVF آزمایشگاهی

عوامل موثر در موفقیت روش لقاح IVF

اگر بخواهیم به مهمترین عامل اشاره کنیم، آن عامل سن خانم ها است. سن خانم ها تاثیر بسیار بسیار مهمی در نتایج IVF دارد. سن خانم ها تاثیر مستقیمی بر روی تعداد تخمک ها و کیفیت تخمک ها می گذارد. پزشکان قبل از انجام پروسه لقاح IVF باید از کیفیت و تعداد کافی جنین مطمئن شوند. چنانچه تعداد کافی جنین با کیفیت وجود داشته باشد، به طور قطع شانس IVF افزایش پیدا می کند. بنابراین دو مسئله ی کیفیت و تعداد کافی جنین در گرو سن خانم ها است.

لقاح IVF مصنوعی

تاثیر سن بر فرآیند IVF

می توان گفت از سن 32 سالگی، یک روند کاهشی تعداد تخمک ها در تخمدانهای خانم ها اتفاق می افتد. از سن 35 سالگی نیز این روند کاهشی تسریع پیدا می کند. از سن 40 سالگی به بالا نیز کاهش شدید ذخیره ی تخمدان ها اتفاق می افتد. در واقع هر چه سن بالاتر برود، تخمدانها ظرفیتشان برای تخمک ها کاهش پیدا می کند. بنابر این با افزایش سن خانم ها شاهد کاهش محسوس در کیفیت و تعداد تخمک ها خواهیم بود.

لقاح IVF تخمک ها

بنابراین قبل از آغاز فرایند لقاح IVF یکی از مسائل مهم آگاهی از ذخیره ی تخمدانها است. هم توسط انجام آزمایش و هم توسط سونوگرافی واژینالی می توان از ذخیره تخمدانها مطلع شد.

بررسی وضعیت لوله های رحمی

یک سری مسائل نیز وجود دارند که ممکن است تاثیر منفی بر انجام لقاح IVF داشته باشند. گاهی اوقات پزشکان شاهد یک تورم در لوله های رحمی می باشند. این تورم را به اصطلاح هیدروسالپنکس می نامند. هنگامی که مواد سمی برای جنین در داخل لوله ها افزایش پیدا کند، گاهی اوقات این مواد به داخل رحم پس زده می شود و برای تخمک بارور شده ایجاد مشکل می نماید. این مشکل بدین صورت است که مانع از انجام لانه گزینی خواهد شد. بنابراین علاوه بر بررسی تخمدانها و سن خانمها، پزشکان وضعیت لوله های رحمی را نیز بررسی می نمایند.

لقاح IVF مصنوعی آزمایشگاهی

یک سری از مسائل مانند مصرف دخانیات نیز تاثیر مستقیم بر روی کیفیت و تعداد تخمک ها خواهد داشت. به طوری که با انجام آزمایشات مشاهده شده است که مصرف دخانیات باعث کاهش کیفیت و تعداد تخمک ها می گردد.

شرح کوتاهی از لقاح IVF

لقاح IVF به معنای انجام لقاح در خارج از محیط رحم می باشد. انجام آن به این شرح است که ابتدا نمونه اسپرم از مرد و تخمک از زن گرفته می شود. این دو نمونه را در محیطی مناسب در آزمایشگاه در کنار هم قرار می دهند. سپس اسپرم وارد تخمک می شود و منجر به باروری آن می شود. به تخمکی که توسط اسپرم بارور گشته است جنین می گویند. این جنین تک سلولی می باشد. جنین تک سلولی اقدام به تقسیم سلولی می کند و چیزی که بوجود می آورد جنین چندسلولی می باشد. این جنین را بعد از 2 تا 3 روز جهت لانه گزینی به بدن زن منتقل می کنند.

لقاح IVF تخمک و اسپرم

درچه مواقی از IVF استفاده می نمایند

چنانچه به هر دلیلی اسپرم نتواند خود را در محیط رحم به تخمک برساند می توان از روش لقاح IVF جهت باروری تخمک ها استفاده نمود. در مواردی که تعداد اسپرم ها کم و یا تحرک پذیری آنها پایین باشد می توان از این روش استفاده نمود. چنانچه لوله های رحمی دچار انسداد و حفره لگنی دچار چسبندگی باشد نیز می توان از این روش استفاده نمود.

لقاح IVF مصنوعی تخمک ها

پزشکان محترم می توانند در صورت نیاز به تامین تجهیزات مطب و مرکز درمانی خود نظیر تخت معاینه، تخت ژنیکولوژی، کپسول اکسیژن، ترالی، دستگاه استرلیزه فور و سایر تجهیزات و هتلینگ، به صفحه مربوطه در سایت شرکت تجهیزات پزشکی مهرنامی مراجعه نمایند. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات در مورد محصولات، می توانند با کارشناسان ما از طریق واتساپ و یا تماس در ارتباط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
تماس با کارشناس